otsikko-1.jpg

Suomen Painiliitto ry
Valimotie 10
00380 Helsinki
info@painiliitto.net

feed icon 14x14 RSS syöte

toteutus Isoweli

U15 Euroopan mestaruuskilpailut painitaan 27. - 30.6.2019 Krakovassa, Puolassa.U15 Krakow logo

Kisasivut ja tulospalvelu

Livestream (päivä 3) / finaalit

Livestream (päivä 2)

Livestream (päivä 1)


Suomalaisten ottelut:

Kreikkalais-roomalainen paini:

44 kg (29 os.):
tasausottelu: Gaspar Terteryan ARM - Vikke Tarkkio 12-4

Tarkkion sijoitus 17.

52 kg (33 os.):
1/16-finaali: Farid Khalilov AZE - Oskari Talala 10-2

Talalan sijoitus 19.

68 kg (31 os.):
tasausottelu: Islam Zauraev RUS - Kasperi Karppinen 8-0

Karppisen sijoitus 25.

tasausottelu: Leevi Svartsjö - Toygun Aktop TUR 5-16

Svartsjön sijoitus 23.

75 kg (26 os.):
1/8-finaali: Elias Lyyski - Andrija Mihajlovic SRB 2-4

Lyyskin sijoitus 17.

Tytöt:

42 kg (16 os.):
1/8-finaali: Valeriia Karamchakova RUS - Fanni Vettenranta 10-2

Vettenrannan sijoitus 11.

46 kg (27 os.):
tasausottelu: Emilia Hartmann AUT - Roberta Luostarinen 2-12
1/8-finaali: Luostarinen - Ekaterina Karpushkina RUS 0-10
keräilyottelu: Mariam Grigalashvili GEO - Luostarinen 2-5
keräilyottelu: Luostarinen - Kseniya Tsianeria BLR 0-3

Luostarisen sijoitus 7.

50 kg (25 os.):
tasausottelu: Sanni Sarkkinen - Ana Maria Puiu ROU selätystappio (Sarkkinen)

Sarkkisen sijoitus 19.

tasausottelu: Denisa Negoita ROU - Lotta Vettenranta 2-8
1/8-finaali: Anna Karbovska UKR - Vettenranta 4-4 pistetappio (Vettenranta)
keräilyottelu: Asia Craparotta ITA - Vettenranta selätysvoitto (Vettenranta)
keräilyottelu: Vettenranta - Anastasiia Kreschuk UKR

PRONSSIOTTELU: Vettenranta - Danise Immacolata ITA 5-10

Vettenrannan sijoitus 5.

54 kg (21 os.):
1/8-finaali: Nikola Skorska POL - Nella Honkaniemi 2-8
1/4-finaali: Honkaniemi - Georgiana Lirca ROU selätystappio (Honkaniemi)
keräilyottelu: Bianca Contrafatto ITA - Honkaniemi 9-0

Honkaniemen sijoitus 12.

58 kg (20 os.):
tasausottelu: Tyyne Lasanen - Karolina Domaszuk POL selätysvoitto (Lasanen)
1/8-finaali: Mea Laakso - Julia Reka NED selätystappio (Laakso)
1/8-finaali: Lasanen - Diana Khomutova RUS 6-2
1/4-finaali: Lasanen - Eniko Elekes HUN 0-9
keräilyottelu: Ilaria Salvaterra ITA - Lasanen 0-9

PRONSSIOTTELU: Lasanen - Julia Reka NED 1-1 pistetappio

Lasasen sijoitus 5.

Laakson sijoitus 16.

 

Vapaapaini:

41 kg (25 os.):
tasausottelu: Mikolaj Zyto POL - Joona Hakola selätysvoitto (Hakola)
1/8-finaali: Hakola - Magomed Saipudinov RUS 0-10
keräilyottelu: Umut Sabriev BUL - Hakola selätysvoitto (Hakola)
keräilyottelu: Hakola - Edvard Lenard ROU 0-10

Hakolan sijoitus 7.

68 kg (22 os.):
1/8-finaali: Hasan Palangov AZE - Unto Haaslahti 10-0

Haaslahden sijoitus 19.

75 kg (24 os.):
tasausottelu: Leevi Simojoki - Levan Lagvilava FRA 0-11

Simojoen sijoitus 24.

85 kg (21 os.):
tasausottelu: Roope Kataja - Dzhevat Edis BUL 10-0
1/8-finaali: Kataja - Illia Plakhtyr UKR selätystappio (Kataja)
keräilyottelu: Vadym Rudeniuk UKR - Kataja 2-11
keräilyottelu: Kataja - Davit Nokarishvili GEO 3-6

Katajan sijoitus 7.

 


Suomen joukkue U15 EM-kilpailuissa:

vapaapaini 27. - 28.6.

41 kg: Joona Hakola JäVo
68 kg: Unto Haaslahti HPM
75 kg: Leevi Simojoki YTK
85 kg: Roope Kataja PPM

valmentaja: Niko Kettunen

naispaini 28. - 29.6.

42 kg: Fanni Vettenranta PPM
46 kg: Roberta Luostarinen JäVo
50 kg: Lotta Vettenranta PPM ja Sanni Sarkkinen HWJ
54 kg: Nella Honkaniemi Koovee
58 kg: Mea Laakso KarkU ja Tyyne Lasanen LaKePa

valmentajat: Tiina Vainionpää ja Tiina Ylinen

kr.room. paini 29. - 30.6.

44 kg: Vikke Tarkkio TaVo
52 kg: Oskari Talala IK
68 kg: Leevi Svartsjö LapinV ja Kasperi Karppinen VV
75 kg: Elias Lyyski LaihLu

valmentajat: Veli-Karri Suominen ja Tero Välimäki

tuomari: Anni Aalto

joukkuekutsu