otsikko.jpg

Suomen Painiliitto ry
Valimotie 10
00380 Helsinki
info@painiliitto.net

feed icon 14x14 RSS syöte

toteutus Isoweli

MM-kilpailut painitaan Kazakstanin Nur-Sultanissa 14. - 22.9.2019.


UWW:n kisasivut
Tunnelmia ja kuvia FB-sivuilla


Suomalaisten ottelut:

Kreikkalais-roomalainen paini:

60 kg:
1/16-finaali (B/254): Manish Manish IND - Lauri Mähönen 11-3

Mähönen odottaa mahdollisia keräilyjä.

77 kg:
tasausottelu (D/303) Niko Erkkola - Kairatbek Tugolbaev KGZ 0-7

Erkkola odottaa mahdollisia keräilyjä.

130 kg:
tasausottelu (B/248): Konsta Mäenpää - Mansur Shadukayev KAZ selkätappio (Mäenpää) ajassa 5:49

Mäenpää odottaa mahdollisia keräilyjä.


87 kg:
tasausottelu (C/143): Arkadiusz Kulynycz POL - Rami Hietaniemi 9-2

Hietaniemen sijoitus selviää myöhemmin.

97 kg:
tasausottelu (A/84): Elias Kuosmanen - Lluillys Perez Mora VEN 3-1
1/16-finaali (D/187): Kuosmanen - Artur Aleksanyan ARM 0-10
keräily (D/299): Aliaksandr Hrabovik BLR - Kuosmanen 2-2 (pistevoitto Kuosmaselle)
keräily (A/233): Kuosmanen - Cenk Ildem TUR 2-3

Kuosmasen sijoitus selviää myöhemmin.

***

Kreikkalais-roomalaisen painin sarjojen 87 ja 97 kg alkukierrokset painitaan sunnuntaina ja keräilyt sekä mitaliottelut maanantaina.
Sarjojen 60, 77 ja 130 kg alkukierrokset painitaan maanantaina ja keräilyt sekä mitaliottelut tiistaina.

Alkukierrokset käynnistyvät päivittäin Suomen aikaa klo 8. Mitaliottelut käynnistyvät päivittäin sunnuntaina 15.9. Suomen aikaa klo 16 ja muina päivinä Suomen aikaa klo 15.


***

UWW:n Media and Fan Guide, sis. mm. osallistumis- ja rankinglistat, linkit kuvapankkiin

MM-kisat Ylen kanavilla:

Yle TV2:n lähetykset:

  • su 15.9. klo 17:10 - 18:15
  • ma 16.9. klo 16:00 - 16:58
  • ti 17.9. klo 19:00 - 19:58
  • to 19.9. klo 19:00 - 19:40
  • pe 20.9. klo 19:00 - 20:00
  • la 21.9. klo 19:10 - 20:08
  • su 22.9. klo 16:40 - 17:43

Yle Areenan lähetykset:

  • su 15.9. klo 15:00 - 19:00
  • ma 16.9. klo 14:00 - 17:30
  • ti 17.9. klo 15:00 - 17:30
  • to 19.9. klo 13:45 - 18:00
  • pe 20.9. klo 13:45 - 18:00
  • la 21.9. klo 13:45 - 18:00
  • su 22.9. klo 15:00 - 18:00

Selostuksesta vastaa sekä TV2:lla että Areenassa Jarkko Ala-Huikku.


***


Petra Olli ei kilpaile MM-kisoissa. Terveysmurheet pakottavat maailmanmestarin sivuun MM-molskeilta.
Petra ja valmentaja Ahto Raska kertovat jatko-ohjelmasta, kun terveys on kunnossa.

Lisää aiheesta:

Yle Urheilu

HS Urheilu

** **

Suomen joukkue / joukkuekutsu:

Kr.room. paini 14. - 17.9.
60 kg: Lauri Mähönen LapinV
77 kg: Niko Erkkola IK
87 kg: Rami Hietaniemi NJ
97 kg: Elias Kuosmanen Haka
130 kg: Konsta Mäenpää IK

Sarjat 87 ja 97 kg: arvonta 14.9., kisapäivät 15. - 16.9.
Sarjat 60, 77 ja 130 kg: arvonta 15.9., kisapäivät 16. - 17.9.

valmentajat: Marko Yli-Hannuksela ja Juha Lappalainen
lihashuolto: Hannu Kuronen

Vapaapaini 19. - 22.9.
86 kg: Ville Heino PPM
125 kg: Jere Heino PPM

Sarja 86 kg: arvonta 20.9., kisapäivät 21. - 22.9.
Sarja 125 kg: arvonta 19.9., kisapäivät 20. - 21.9.

valmentaja: Ahto Raska

lääkäri: Mika Lehto
joukkueenjohtaja: Marko Korpela
tuomari: Stevo Petrovic (UWW nimennyt)