Suomi – Viro vapaapainimaaottelu , Järvenpää 14.6.2013
Suomi 4 – Viro 3
55 kg Fatos Durmishi – Sten Orav , Voittaja Durmishi Selätyksellä
60 kg Teemu Timonen – Aleksei Baskakov , Voittaja Baskakov Selätyksellä
66 kg Jonas Honkanen – Gleb Belokurov, Voittaja Honkanen, Ylivoimainen pistevoitto
74 kg Jere Kunnas – Hergo Andruse, Voittaja Kunnas , Ylivoimainen pistevoitto
84 kg Ville Heino – Jevgeni Soltruk, Voittaja Soltruk, pistevoitto
96 kg Jere Heino – Meelis Sillat, Voittaja Heino, pistevoitto
120 kg Juha-Matti Eskola – Ragnar Kaasik, Voittaja Kaasik , Ylivoimainen pistevoitto
* * *
14.6.2013 Järvenpää
Finlandia Freestyle Cup IV/IV
Järjestäjä JäVo
Juniorit/Seniorit:
55 kg: 1) Fatos Durmishi TWM, 2) Patrik Varteva EsU.
60 kg: 1) Teemu Timonen JäVo, 2) Mike Mesiäinen JäVo, 3) Roope Luostarinen JäVo, 4) Samu Rajakangas VVV, 5) William Olsson Sweden, 6) Måns Lindgren Sweden.
66 kg: 1) Jonas Honkanen HPM, 2) Lauri Ruhanen JäVo, 3) Oliver Larsson Sweden, 4) Karl Persson Sweden, 5) Henrik Martengård Sweden, 6) Lauri Varteva EsU.
74 kg: 1) Jere Kunnas HPM, 2) Henri Selenius JäVo, 3) Emil Bertzell-Ejneby Sweden, 4) Tero Halmesmäki HyPk, 5) Sebastian Eriksson Sweden, 6) Rasmus Peltola VaaKu.
84 kg: 1) Santeri Varteva EsU, 2) Kalle Rämä Pilke, 3) Ismo Saastamoinen SimVe.
96 kg: 1) Jere Heino PPM.
Pojat:
28 kg: 1) Akseli Erkkola HPM, 2) Vikke Tarkkio PPM, 3) Antti Kangasniemi JäVo.
30 kg: 1) Eemeli Mikkola PPM, 2) Indrek Viljakainen HPM.
32 kg: 1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Mansur Dzukharov HPM, 3) Unto Haaslahti HPM, 4) Roni Nevalainen KoPa, 5) Guho Yakhiev HPM.
35 kg: 1) Artturi Sulin HPM, 2) Vili Heikkilä KoPa, 3) Akseli Partanen HPM, 4) Roope Julkunen JäVo, 5) Atte Soudunsaari JäVo, 6) Valtteri Keskinen JPI.
42 kg: 1) Leo Westerlund HPM, 2) Arttu Lähde VVV, 3) Emil Huovila KoPa, 4) Jere Salmi VVV,5) Ville Jaskari HPM, 6) Oscar Leppänen HPM.
50 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Onni Turunen PoWe, 3) Eemeli Ruusila JäVo, 4) Jonathan Helander VVV, 5) Olli Rossi EsU, 6) Topi Puhakka VoVi.
Tytöt/Naiset:
35 kg: 1) Iini Enlund HPM, 2) Inca Nyberg JäVo.
57 kg: 1) Mila Järvinen HPM, 2) Hanna Mykkänen HPM, 3) Salla Keskinen JPI.
65 kg: 1) Erika Treiman Rakvere, 2) Maiju Siltala Pilke, 3) Jade Lindfors Haka.
Joukkueiden pisteet (6,5,4,3,2,1)
1) Helsingin Paini-Miehet 70, 2) Järvenpään Voimailijat 43, 3) Vaasan Voima-Veikot 20, 4) Sweden 18, 5) Porin Paini-Miehet 17, 6) Espoon Urheilijat 14, 7) Kouvolan Painijat 12, 8) Porvoon Weikot 11, 9) Pilkanmaan Pilke 10, 10) Spordiklubi Rakvere ja Turun Voimamiehet 6, 12) Janakkalan Paini-Ilves 5, 13) Helsingin Haka ja Simpeleen Vesa 4, 15) Hyvinkään Painiklubi 3, 16) Voikkaan Viesti ja Vaajakosken Kuohu 1.
Ottelijoita 66, Otteluita 86.