| Etusivu | Haku | Arkisto | Tapahtumakalenterit | Yhteystiedot | Palaute | Lauantai   29. marraskuuta

 Antidopingohjelma
 Historiaa ja tilastoja
 Huomionosoitukset
 Koulutus
 Kuvagalleria
 Lisenssit
 Materiaalit ja lomakkeet
 Molski-lehti
 Myyntituotteet
 Naispaini
 Nassikkapaini
 Suomi Cup
 Säännöt
 Tulospörssi
 Tuomarit
 Urheilijaprofiilit
 Valmennus
 Verkkolehdet
 Yhteistyökumppanit
 2006 Painiliitto 100 v.
  
 

Historiaa ja tilastoja


1985 - 1989

 

8. - 10.3.1985, RIIHIMÄKI, Voima-Veljet

48 kg
1. Jyrki Vesterinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat
2. Ismo Kortesmaa Peräseinäjoen Toive
3. Martti Uusi-Ranta Ilmajoen Kisailijat
   
52 kg
1. Reijo Haaparanta Kauhajoen Karhu
2. Terho Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä
3. Esa Murtoaro Ylä-Tikkurilan Kipinä
     
57 kg
1. Taisto Halonen KOO-VEE Tampere
2. Pentti Rasinkangas Turengin Sarastus
3. Keijo Pehkonen Heinolan Isku
     
62 kg
1. Hannu Övermark Lappajärven Veikot
2. Pekka Vehviläinen Tampereen Voimailijat
3. Antti Hirvonen Jyväskylän Kisa-Toverit
     
68 kg
1. Mika Viskari Tainiokosken Tähti
2. Jaakko Talvitie Ilmajoen Kisailijat
3. Heikki Liimatainen Lappeenrannan Työväen Urheilijat
    
74 kg
1. Jouko Salomäki Nurmon Jymy
2. Timo Niemi Tainiokosken Tähti
3. Tapio Sipilä Muhoksen Voitto
     
82 kg
1. Jarmo Övermark Lappajärven Veikot
2. Timo Lehto Tampereen Voimailijat
3. Jari Salomäki Nurmon Jymy
    
90 kg
1. Toni Hannula Muhoksen Voitto
2. Risto Remsu Tampereen Voimailijat
3. Harri Koskela Lapuan Virkiä
     
100 kg
1. Keijo Manni Peräseinäjoen Toive
2. Veikko Nissilä Pyhäjärven Pohti
3. Risto Salopuro Jyväskylän Työväen Painiseura
    
130 kg
1. Oiva Kaakko Muhoksen Voitto
2. Pentti Mäkelä Peräseinäjoen Toive
3. Markku Virtanen Turengin Sarastus
    





28.2. - 2.3.1986, KUORTANE, Kunto

48 kg
1. Petteri Meskanen Tainionkosken Tähti
2. Ismo Kortesmaa Peräseinäjoen Toive
3. Harri Back Ylä-Tikkurilan Kipinä
    
52 kg
1. Reijo Haaparanta Kauhajoen Karhu
2. Vesa Mäki-Turja Kauhajoen Karhu
3. Jyrki Vesterinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat
     
57 kg
1. Keijo Pehkonen Heinolan Isku
2. Jouni Luokkanen Koskelankylän Riento
3. Terho Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä
     
62 kg
1. Jukka Loikas Helsingin Paini-Miehet
2. Mika Lehto Tampereen Voimailijat
3. Pekka Vehviläinen Tampereen Voimailijat
     
68 kg
1. Jaakko Talvitie Ilmajoen Kisailijat
2. Antti Hirvonen Joensuun Voimailu-Kerho
3. Hannu Lahtinen Seinäjoen Paini-Miehet
     
74 kg
1. Tapio Sipilä Muhoksen Voitto
2. Timo Niemi Tainiokosken Tähti
3. Kari Turunen Ylä-Tikkurilan Kipinä
     
82 kg
1. Jari Salomäki Nurmon Jymy
2. Harri Koskela  Lapuan Virkiä
3. Aki Tarino Turengin Sarastus
    
90 kg
1. Jarmo Övermark Lappajärven Veikot
2. Kari Lehtinen Kauhavan Urheilijat
3. Toni Hannula Muhoksen Voitto
      
100 kg
1. Keijo Manni Peräseinäjoen Toive
2. Heikki Jantunen Jyväskylän Kisa-Toverit
3. Risto Salopuro Jyväskylän Työväen Painiseura
    
130 kg
1. Pentti Mäkelä Peräseinäjoen Toive
2. Markku Virtanen Turengin Sarastus
3. Harri Niemi Seinäjoen Paini-Miehet
   

 




6. - 8.3.1987, JOENSUU, Voimailu-Kerho

48 kg
1. Ismo Kortesmaa Peräseinäjoen Toive
2. Ari Härkänen Ylä-Tikkurilan Kipinä
3. Ismo Kamesaki Voikkaan Viesti
      
52 kg
1. Reijo Haaparanta Kauhajoen Karhu
2. Esa Murtoaro Ylä-Tikkurilan Kipinä
3. Vesa Mäki-Turja Kauhajoen Karhu
    
57 kg
1. Jouni Luokkanen Koskelankylän Riento
2. Keijo Pehkonen Heinolan Isku
3. Terho Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä
    
62 kg
1. Jukka Loikas Helsingin Paini-Miehet
2. Mika Lehto Tampereen Voimailijat
3. Veijo Sillanpää Lappeenrannan Työväen Urheilijat
    
68 kg
1. Jaakko Talvitie Ilmajoen Kisailijat
2. Mika Viskari Tainionkosken Tähti
3. Antti Hirvonen Joensuun Voimailu-Kerho
     
74 kg
1. Jouko Salomäki Nurmon Jymy
2. Timo Niemi Tainiokosken Tähti
3. Tapio Sipilä Muhoksen Voitto
     
82 kg
1. Jari Salomäki Nurmon Jymy
2. Jouni Ilomäki Kuortaneen Kunto
3. Ahti Kettunen Oulun Pyrintö
     
90 kg
1. Harri Koskela Nurmon Jymy
2. Jarmo Övermark Lappajärven Veikot
3. Toni Hannula Muhoksen Voitto
      
100 kg
1. Keijo Manni Peräseinäjoen Toive
2. Heikki Jantunen Joensuun Voimailu-Kerho
3. Risto Remsu Tampereen Voimailijat
Matti Moisala Muhoksen Voitto
     
130 kg
1. Risto Salopuro Jyväskylän Työväen Painiseura
2. Heikki Stark Ylä-Tikkurilan Kipinä
3. Jarmo Pöyry Kankaanpään Urheilijat

 





11. - 13.3.1988, KUUSANKOSKI, Pilkanmaan Pilke

48 kg
1. Ari Härkänen Ylä-Tikkurilan Kipinä
2. Ismo Kortesmaa Peräseinäjoen Toive
3. Ismo Kamesaki Voikkaan Viesti
    
52 kg
1. Vesa Mäki-Turja Kauhajoen Karhu
2. Reijo Haaparanta Kauhajoen Karhu
3. Mikko Kuparinen Riihimäen Voima-Veljet
     
57 kg
1. Taisto Halonen KOO-VEE Tampere
2. Terho Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä
3. Martti Uusi-Ranta Ilmajoen Kisailijat
    
62 kg
1. Mika Lehto Tampereen Voimailijat
2. Juha Virtanen Vaajakosken Kuohu
3. Jukka Saari Heinolan Isku
     
68 kg
1. Jukka Loikas Helsingin Paini-Miehet
2. Jukka Kosonen Vuoksenniskan Vesa
3. Antti Hirvonen Jyväskylän Kisa-Toverit
     
74 kg
1. Tuomo Karila Vantaan Sampo
2. Tapio Sipilä Muhoksen Voitto
3. Seppo Salomäki Nurmon Jymy
     
82 kg
1. Timo Niemi Tainiokosken Tähti
2. Jouko Salomäki Nurmon Jymy
3. Jari Salomäki Nurmon Jymy
      
90 kg
1. Harri Koskela Lapuan Virkiä
2. Toni Hannula Muhoksen Voitto
3. Reima Laine KOO-VEE Tampere
      
100 kg
1. Heikki Jantunen Jyväskylän Kisa-Toverit
2. Jukka Hellgren Kotkan Voima-Veikot
3. Juha Ahokas Ilmajoen Kisailijat
      
130 kg
1. Pentti Mäkelä Peräseinäjoen Toive
2. Veli-Matti Vaarala Tampereen Voimailijat
3. Markku Virtanen Turengin Sarastus
   

 




3. - 5.3.1989, TAMPERE, Voimailijat

48 kg
1. Tero Katajisto Ilmajoen Kisailijat
2. Veli Marttila Jalasjärven Jalas
3. Kim Heikkilä Kotkan Painimiehet
      
52 kg
1. Ismo Kamesaki Voikkaan Viesti
2. Vesa Mäki-Turja Kauhajoen Karhu
3. Ari Härkänen Ylä-Tikkurilan Kipinä
      
57 kg
1. Keijo Pehkonen Heinolan Isku
2. Esa Murtoaro Ylä-Tikkurilan Kipinä
3. Taisto Halonen KOO-VEE Tampere
      
62 kg
1. Juha Virtanen Vaajakosken Kuohu
2. Jouni Luokkanen Koskelankylän Riento
3. Mika Lehto Tampereen Voimailijat
     
68 kg
1. Jukka Loikas KOO-VEE Tampere
2. Antti Hirvonen Jyväskylän Kisa-Toverit
3. Marko Niittynen Joutsenon Kataja
     
74 kg
1. Jouko Salomäki Nurmon Jymy
2. Jaakko Talvitie Ilmajoen Kisailijat
3. Tuomo Karila Vantaan Sampo
     
82 kg
1. Timo Niemi Tainiokosken Tähti
2. Pekka Rauhala Teuvan Rivakka
3. Seppo Salomäki Seinäjoen Paini-Miehet
     
90 kg
1. Harri Koskela Lapuan Virkiä
2. Tomi Niemi Helsingin Paini-Miehet
3. Jouni Ilomäki Kuortaneen Kunto
      
100 kg
1. Keijo Manni Peräseinäjoen Toive
2. Toni Hannula Muhoksen Voitto
3. Heikki Jantunen Joensuun Voimailukerho
     
130 kg
1. Juha Ahokas Ilmajoen Kisailijat
2. Veli-Matti Vaarala Tampereen Voimailijat
3. Pentti Mäkelä Peräseinäjoen Toive
     


Veikkausvoittovarat edunsaajille
Toimintaa tukemassa
Suositeltu resoluutio: 1280x1024
Viimeksi päivitetty Monday, 12th November, 2012 @ 12:02:34 | Webmaster