otsikko-1.jpg

Päivämäärä Tapahtuma Järjestäjä
PAINIJAN KISAMENESTYS 2014
Joulukuu
12-13
Kadettien vapaapainin SM-kilpailut
Vaasan Voima-Veikot
6-7
Czarny Bor Open, np Czarny Bor, Puola

Marraskuu
29 Luoman Oy Cup Ylistaron Kilpa-Veljet
29
XXVIII Joulumaapainit
Lapin Lukko
28-30
Haaparanta Cup
Haaparanta, Ruotsi
28-30
Helsinki Open
Helsingin Paini-Miehet
22
Ikäkausikilpailut
Koovee
22
Arvo Haavisto-turnaus
Ilmajoen Kisailijat
21
Suomi-Ruotsi maaottelu
Ilmajoen Kisailijat
15-16
Vantaa Painicup
Ylä-Tikkurilan Kipinä
15
Susirajan ikäkausikilpailut
Joensuun Voimailukerho
14
Viro-Suomi maaottelu, vp
Viljandi, Viro
8
Lounais-Suomen ja Hämeen aluemestaruuskilpailut, vp Porin Paini-Miehet
8
Ikäkausikilpailut ja Finlandia Freestyle Cup 4/4
Loviisan Riento
8
Pertsan kultapainit
Lapin Veikot
8
Alavus-painit
Alavuden Urheilijat
1 Kankuri Cup, Suomi Cupin osakilpailu
Lapuan Virkiä
1 Junior Kare Kouvolan Painijat

Lokakuu
25
Av. TUL:n mestaruuskilpailut, vp Turun Toverit
25
Nanski-turnaus Vaasan Voima-Veikot
25
Kristjan Palusalu-turnaus
Tallinna, Viro
24
Viro-Suomi maaottelu, kr
Tallinna, Viro
18-19
Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut, vp
Heinola
12
Janakkala OPen Janakkalan Paini-Ilves
11
KankU:n ikäkausikilpailut Kankaanpään Urheilijat
11
Pohjois-Suomen aluemestaruuskilpalut, vp Limingan Niittomiehet
11
Tapan Painipäivä
Tapa, Viro
10
Liitto-ottelu Kalev-Joud-TUL
Tapa, Viro
4-5
Pohjoismainen nuorisoturnaus Göteborg, Ruotsi
4 Uudenmaan aluemestaruuskilpailut Espoon Urheilijat
4 Itä-Suomen aluemestaruuskilpailut Lahden Ahkera
4 Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut ja Nepparin muistopainit Seinäjoen Paini-Miehet

Syyskuu
27
Symppispainit
Järvenpään Voimailijat
27
VUV:n ikäkausikilpailut
Voikkaan Urheilu-Veikot
27
OP-turnaus
Ilmajoen Kisailijat
20
Av. kv. ikäkausipainit
Tampereen Painiseura
20
Finlandia Freestyle Cup, 3/4
Hyvinkään Painiklubi
16-19
Sotilasurheiluliiton kamppailupäivät
Haminan Varuskunnan Urheilijat
13
Vantaan Sammon ikäkausikilpailut
Vantaan Sampo
13
Tapsan painit
Muhoksen Voitto
8-14
MM-kilpailut
Tashkent, Uzbekistan
6
Väinö Hakkaraisen ja Ivar Wacklinin muistopainit
Suolahden Urho & Äänekosken Huima
6
Vapaapainin ikäkausikilpailut Tampereen Voimailijat

Elokuu
30
Kv. Lohi-painit, Suomi Cupin osakilpailut
Popinniemen Isku
26-31
Veteraanien MM-kilpailut, kr - vp
Belgrad, Serbia
23
Ikäkausipainit
Porvoon Weikot
16 XXXI Kalle Mäkisen painit Turun Voimamiehet
5-10
Junioreiden MM-kilpailut / Final book
Zagreb, Kroatia
3 VIII Raimo "Sumo" Karlssonin muistopainit Viipurin Voimailijat
Heinäkuu
25-27
Golden Grand Prix -finaali Baku, Azerbaidzhan
18-20
Pytlasinski-turnaus Gdansk, Puola
15-20
Kadettien MM-kilpailut Snina, Slovakia
8-12
Opiskelijoiden MM-kilpailut Pecs, Unkari

Kesäkuu
27-29
Grand Prix der Bundesrepublik Deutschland
Dortmund, Saksa
17-22
Juniorien EM-kilpailut
Katowice, Puola
15
Finlandia Freestyle Cup 2/4
Järvenpään Voimailijat
14
Veikko Rantanen muistoturnaus
Heinolan Isku
7
Stockholm Open Tukholma, Ruotsi
7
Av. TUL:n alle 13v ja 17v poikien mestaruuskilpailut, kr sekä alle 17v tyttöjen mestaruuskilpailut, vp Ylistaro (VaaTo & InTai)
6-8 Grand Prix der BDR, naiset Dormagen, Saksa
Toukokuu
24
SM-kilpailut, kr
Oulun Pyrintö
17-18
Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut, kr
Kajaani
15-16
World Cup, kr
Teheran, Iran
10
Kultavieska Cup
Vieskan Voima
10
VaSa:n ikäkausikilpailut
Vantaan Sampo
6-11
Kadettien EM-kilpailut
Samokov, Bulgaria
3-4 PM-kilpailut Turun Voimamiehet
3 Kv. ikäkausikilpailut Koovee
3 XXII Perinteiset Ollin painit Pilkanmaan Pilke
Huhtikuu
26
Keski-Suomen OP-Painit / Suomi Cup
Vaajakosken Kuohu
19
XVI K. Koiv Memorial / Excel Viljandi, Viro
19
Av. kv. Pääsiäispainit
Turun Toverit
11-13
Kv. juniori- ja kadettiturnaus, Jun kr / Jun vp
Bukarest, Romania
11-12 Kadettien SM-kilpailut Porvoon Weikot
1-6 EM-kilpailut Ylä-Tikkurilan Kipinä
Maaliskuu
29-30
Tallinn Open
Tallinna, Viro
29
UV-Putki -painit
Kirkkonummen Urheilijat
28-29
Junioreiden SM-kilpailut, kr
Ilmajoen Kisailijat
22
Kauko Lehtosen muistopainit
Janakkalan Paini-Ilves
22
Eero Tapio-turnaus
Haukiputaan Heitto
14-15
Junioreiden SM-kilpailut, vp
Helsingin Paini-Miehet
8
Austrian Juniors Open
Götzis, Itavalta
8
Ikäkausikilpailut, kr Tampereen Voimailijat
8
Puebla Cup, vp Budapest, Unkari
1
Ikäkausikilpailut Auranmaan Painiseura
1 Finlandia Freestyle Cup 1/4 Simpeleen Vesa

Helmikuu
28-2.3.
Hungarian Golden Grand Prix
Szombathely, Unkari
28-2.3.
Klippan Lady Open
Klippan, Ruotsi
22
Myhi-turnaus
Ilmajoen Kisailijat
21-23
Dan Kolov & Nikola Petrov, 21.2., 22.2., 23.2.
Sofia, Bulgaria
16
Av. TUL:n ikäkausimestaruuskilpailut
Porvoon Weikot
15-16
Norrländska Elitbrottningarna
Uumaja, Ruotsi
15
Vapaapainiturnaus, kadetit, tytöt ja naiset
Kecskemét, Unkari
15
Vapaapainiturnaus
Budapest, Unkari
15
Av. TUL:n mestaruuskilpailut
Porvoon Weikot
15
Taisto Kangasniemen muistopainit
Tampereen Painiseura
8
Uudenmaan aluemestaruuskilpailut
Helsingin Tarmo
8
Lounais-Suomen ja Hämeen aluemestaruuskilpailut
Turun Voimamiehet
8
Mannin matsit ja Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut
Peräseinäjoen Toive
8
Rampan muistopainit ja Pohjois-Suomen aluemestaruuskilpailut
Kemin Into
8
Itä-Suomen aluemestaruuskilpalut
Varkauden Tarmo
1
Thor Masters BK Thor, Tanska
1 OP-painit Popinniemen Isku
1 Olavi Niemen muistopainit Porin Paini-Miehet
Tammikuu
25
OP:n kv. ikäkausikilpailut
Oulun Pyrintö
25
E-P:n piirinmestaruuskilpailut
Jalasjärven Jalas
24-25
Vapaapainin SM-kilpailut
Hyvinkään Painiklubi
18
Ikäkausipainit
Laihian Luja
11
93. Valopainit Mäntän Valo
10-11
Herman Kare-turnaus Kouvolan Painijat
6 Loppiaispainit Järvenpään Voimailijat
6 Loppiaispainit Vähänkyrön Viesti