otsikko.jpg

 

Päivämäärä Tapahtuma Järjestäjä
  PAINIJAN KISAMENESTYS 2015  
     
Joulukuu    
11-12 Kadettien SM-kilpailut, vp Kajaanin Juntta
5-6
Czarny Bor Open
Czarny Bor, Puola
5 TUL:n vapaapainin mestaruuskilpailut ja Finlandia Freestyle Cup 4/4
Porvoon Weikot
4-6 Haaparanta Cup (UWW) Haaparanta, Ruotsi
4-5 Kuldkaru Open, vp Kohtlajärve, Viro
3 Ruotsi-Suomi maaottelu, kr Husum/Örnsköldsvik, Ruotsi
     
Marraskuu    
28-29 10. Helsinki Open Helsingin Painimiehet
28 Arvo Haavisto-turnaus (UWW) - SUOMI CUP 2015 Ilmajoen Kisailijat
27 Suomi - USA maaottelu, kr Ilmajoki
27 Suomi - Viro maaottelu, vp Helsinki
21 Vantaa Painicup (UWW) - SUOMI CUP 2015 Ylä-Tikkurilan Kipinä
21 Ikäkausikilpailut, vp Koovee Tampere
21 Baltianmaiden mestaruuskilpailut, vp, jun-sen Viljandi, Viro
21 Susirajan ikäkausikisat Joensuun Voimailukerho
20 Suomi - Viro maaottelu, kr Vantaa
14 Kv. Pertsan kultapainit, kr Lapin Veikot
14 Hämeen ja Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp Tampereen Voimailijat
14 VVV-Cup Vaasan Voima-Veikot
7 Kankuri Cup - SUOMI CUP 2015 Lapuan Virkiä
     
Lokakuu    
31. - 1.11.
Mälarcupen Västerås, Ruotsi
31 KankU:n ikäkausipainit Kankaanpään Urheilijat
31 Junior Kare Kouvolan Painijat
24 Janakkala Open Janakkalan Paini-Ilves
24
Boden Brottningarna Boden, Ruotsi
23-25 Musu Viltys, kadetit, vp Klaipeda, Liettua
23-24 Kristjan Palusalu-turnaus (UWW) Tallinna, Viro
17-18 KLL:n mestaruuskilpailut, vp Porvoo
13-18 Veteraanien MM-kilpailut Ateena, Kreikka
10 Itä-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp Lappeenrannan Työväen Urheilijat
10 Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp ja Nepparin muistopainit Seinäjoen Painimiehet
10 Pohjois-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp Limingan Niittomiehet
10 Uudenmaan aluemestaruuskilpailut, vp Järvenpään Voimailijat
7-10 6. Sotilaiden Maailmankisat Mungyeong, Korea
3 Luoman Oy Cup Ylistaron Kilpa-Veljet
3
Olles Minnesträff Haaparanta, Ruotsi
2-4 Pohjoismainen nuorisoturnaus Turku, Lounais-Suomen alue
     
Syyskuu    
26 VUV ikäkausipainit Voikkaan Urheilu-Veikot
26 Ikäkausikilpailut Tampereen Voimailijat
26 OP-turnaus Ilmajoen Kisailijat
26 TUL:n av. Pohjois-Suomen alueen ikäkausikilpailut ja KoskRi:n 105v. juhlakilpailut Koskelankylän Riento
22-25 Sotilasurheiluliiton kamppailupäivät Hamina
20 Av. TUL Järvi-Suomen mestaruuspainit, kr Muuramen Yritys
19 Kv. Lohipainit - SUOMI CUP 2015 Popinniemen Isku
19 Kv ikäkausikilpailut, vp Tampereen Painiseura
18 TUL-Kalev-Jöûd -liitto-ottelu Kotka
12 Väinö Hakkaraisen ja Ivar Wacklinin muistopainit Suolahden Urho ja Äänekosken Huima
12 Ikäkausikilpailut, vp Vantaan Sampo
12 Tapsan painit Muhoksen Voitto
7-13 MM-kilpailut Las Vegas, USA
     
Elokuu    
25-30 Kadettien MM-kilpailut Sarajevo, Bosnia ja Hertsegovina
15 32. Kalle Mäkisen kv painit, kr - SUOMI CUP 2015 / ikäkausipainit Turun Voimamiehet
11-16 Junioreiden MM-kilpailut Salvador da Bahia, Brasilia
7 Finlandia Freestyle Cup 3/4 Vaasan Voima-Veikot
4-9 Kadettien EM-kilpailut Subotica, Serbia
2 IX Raimo "Sumo" Karlssonin kv muistopainit Viipurin Voimailijat
     
Heinäkuu    
18-19
Ion Cornianu - Ladislau Simon -turnaus Bukarest, Romania
11 Rantapainin SM-kisat Kisakeskus, Raasepori
5
22. Römercup Ladenburg, Saksa
4
17. Ladies Open Ladenburg, Saksa
4
Refik Memisevic Brale (UWW, kadetit, kr) Subotica, Serbia
     
Kesäkuu    
27-28 54. av. kv. Ruissalon kesäpainit Turun Toverit
23-28 Junioreiden EM-kilpailut Istanbul, Turkki
13-20 1st European Games Baku, Azerbaidzan
13 Finlandia Freestyle Cup 2/4 Järvenpään Voimailijat
12-13 Cup Brandenburg, vp Luckenwalde, Saksa
11-13
CSIT World Sports Games Lignano, Italia
6 Veikko Rantanen -turnaus - SUOMI CUP 2015 Heinolan Isku
6 Avoimet veteraanien SM-kilpailut Heinolan Isku
5-6 Brandenburg Cup (UWW, jun, kr) Frankfurt/Oder, Saksa
     
Toukokuu    
23 Etelä-Pohjanmaan piirinmestaruuskilpailut, kad, kr Kuortaneen Kunto
23-24 PM-kilpailut Bodö, Norja
23 VaSa:n ikäkausikilpailut Vantaa (VaSa)
16-17 KLL:n mestaruuskilpailut, kr Kouvola
9 Kultavieska Cup Vieskan Voima
9 UV-Putki painit Kirkkonummen Urheilijat
8-9 SM-kilpailut, kr - SUOMI CUP 2015 Ylistaron Kilpa-Veljet
2 Ikäkausikilpailut Koovee Tampere
     
Huhtikuu    
25 Kajaanin Juntan painit Kajaanin Juntta
25 Manno Laakson muistopainit Karkkilan Urheilijat
24-26
Adriatic Trophy (UWW), juniorit kr Porec, Kroatia
17-18 Kadettien SM-kilpailut, kr Popinniemen Isku
11 Ollin painit Pilkanmaan Pilke
11 Eero Tapio-turnaus Haukiputaan Heitto
10-11 Küllo Koiv Memorial Viljandi, Viro
4-5
The 45th Youth Easter Wrestling Tournament Utrecht, Hollanti
4 Av kv. Pääsiäispainit Turun Toverit
     
Maaliskuu    
28-29 Tallinn Open Tallinna, Viro
28-29
V. Freidenfelds Cup FS / FW Riika, Latvia
28 EST-FIN maaottelu, kadetit, vp Tallinna, Viro
28
Luleå Power Games Luulaja, Ruotsi
27-28 Junioreiden SM-kilpailut, kr Ilmajoen Kisailijat
24-29 Alle 23v EM-kilpailut Walbrzych, Puola
21 Kauko Lehtosen muistopainit Janakkalan Paini-Ilves
14-15
FT-Cupen Falköping, Ruotsi
13-14 Junioreiden SM-kilpailut, vp Seinäjoen Painimiehet
7 K-S OP-painit - SUOMI CUP 2015 Vaajakosken Kuohu
7 Ikäkausikilpailut, kr Tampereen Voimailijat
1 TUL:n av. Etelä-Suomen alueen ikäkausimestaruuskilpailut Helsingin Haka
     
Helmikuu    
28 TUL:n mestaruuskilpailut, miehet+jun - SUOMI CUP 2015 Helsingin Haka
28 Ikäkausipainit Auranmaan Painiseura
21 Myhi-turnaus Ilmajoen Kisailijat
21 Taisto Kangasniemen XVII muistopainit Tampereen Painiseura
7 Rampan muistopainit Kemin Into
6-7 Naisten ja miesten vapaapainin SM-kilpailut Järvenpään Voimailijat
1 Finlandia Freestyle Cup 1/4 Hyvinkään Painiklubi
     
Tammikuu    
31 Mannin matsit ja Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut, kr Peräseinäjoen Toive
31 Uudenmaan aluemestaruuskilpailut, kr Hyvinkään Painiklubi
31 Itä-Suomen aluemestaruuskilpailut, kr Lahden Ahkera
31 Hämeen ja Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailut, kr Koovee Tampere
24 TUL:n poikien ja tyttöjen mestaruuskilpailut Vaajakosken Kuohu
17 Olavi Niemen muistopainit Porin Painimiehet
17 Ikäkausipainit Laihian Luja
17 OP:n kv. ikäkausikilpailut Oulun Pyrintö
17 Ikäkausipainit Porvoon Weikot
10 94. Valopainit Mäntän Valo
9-10 Herman Kare, kr (UWW) - SUOMI CUP 2015
Kouvolan Painijat
6 XXVII Loppiaispainit Vähänkyrön Viesti
6 Loppiaispainit Järvenpään Voimailijat
4 Gruvcupen Jällivaara, Ruotsi