otsikko.jpg
Päiväys
Kilpailu    
Järjestäjä  
  PAINIJAN KISAMENESTYS 2016
         
Joulukuu        
9-10 Kadettien SM-kilpailut, vp   Tampereen Voimailijat  
3-4 Czarny Bor Open, np   Czarny Bor, Puola  
3 TUL:n mestaruuskilpailut, vp   Järvenpään Voimailijat  
         
Marraskuu        
26-27 11. Helsinki Open   Helsingin Paini-Miehet  
26 XXIX Joulumaapainit   Lapin Lukko  
26 Arvo Haavisto-turnaus (kr, UWW)   Ilmajoen Kisailijat  
25 Suomi-Ruotsi maaottelu, kr   Ilmajoen Kisailijat  
19 Vantaa Painicup (kr, UWW)   Ylä-Tikkurilan Kipinä  
19 Susirajan ikäkausipainit   Joensuun Voimailukerho ja Liperin Taimi  
19 Ikäkausikilpailut, vp   Koovee  
19 Baltianmaiden mestaruuskilpailut, vp   Viljandi, Viro  
18 Viro-Suomi vapaapainimaaottelu   Viljandi, Viro  
12-13 Haaparanta Cup (kr. UWW)   Haaparanta, Ruotsi  
12 VVV-Cup ja Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut   Vaasan Voima-Veikot  
12 Kv Pertsan kultapainit   Lapin Veikot  
5-6 Mälarcupen   Västerås, Ruotsi  
5 Lounais-Suomen ja Hämeen aluemestaruuskilpailut, vp   Turun Voimamiehet  
5 Itä-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp   Simpeleen Veto  
5 Pohjois-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp   Limingan Niittomiehet  
         
Lokakuu        
29 Junior Kare   Kouvolan Painijat  
29 Kankaanpään Urheilijoiden painijaoston 70-vuotisjuhlapainit   Kankaanpään Urheilijat  
29 Kristjan Palusalu-turnaus (kr, UWW)   Tallinna, Viro  
28 Viro-Suomi maaottelu, kr   Tallinna, Viro  
23 Uudenmaan aluemestaruuskilpailut, vp   Porvoon Weikot  
22 XXIV Ollin painit - Suomi Cup   Pilkanmaan Pilke  
22 Janakkala Open   Janakkalan Paini-Ilves  
15-16 KLL:n mestaruuskilpailut, vp   Järvenpää  
8 Luoman Oy Cup   Ylistaron Kilpa-Veljet  
8 VUV:n ikäkausipainit   Voikkaaan Urheilu-Veikot  
1-2 Pohjoismainen nuorisoturnaus   Eslöv, Ruotsi  
1 OP-turnaus   Ilmajoen Kisailijat  
1 RVM:n 30-vuotisjuhlakilpailu   Raision Voimamiehet  
1 Finlandia Freestyle Cup 4/4   Hyvinkään Painiklubi  
         
Syyskuu        
24 Ikäkausikilpailut, vp   Tampereen Voimailijat  
23-25 Veteraanien MM-kilpailut   Seinäjoki, Suomi  
23-24 Miner's Glory, vp   Kemerovo, Venäjä  
17 Kv. Lohi-painit - Suomi Cup   Popinniemen Isku  
17 Kv. ikäkausikilpailut, vp   Tampereen Painiseura  
13-18 Kadettien MM-kilpailut   Tbilisi, Georgia  
10 Väinö Hakkaraisen ja Ivar Wacklinin muistopainit   Suolahden Urho  
10 Ikäkausikilpailut, vp   Vantaan Sampo  
10 Tapsan painit   Muhoksen Voitto  
         
         
Elokuu        
30-4.9. JMM-kilpailut   Mäcon, Ranska  
27 XXXIII Kalle Mäkisen painit - Suomi Cup   Turun Voimamiehet  
27 Finlandia Freestyle Cup   Turun Voimamiehet  
14-21 Olympialaiset   Rio de Janeiro, Brasilia  
6 Brandenburg Cup (kr, jun, UWW)   Frankfurt Oder, Saksa  
         
Heinäkuu        
31 Raimo "Sumo" Karlssonin muistopainit   Viipurin Voimailijat  
19-24 KEM-kilpailut   Huddinge, Ruotsi  
10 Av. rantapainin SM-kilpailut   Kisakeskus, Raasepori  
9 Espanjan Grand Prix (vp, UWW)   Madrid, Espanja  
2-3 Saksan Grand Prix (UWW)   Dortmund, Saksa  
2 Ruissalon kesäpainit   Turun Toverit  
         
Kesäkuu
       
25 Refik Memisevic-Brale -turnaus (kadetit, UWW)   Subotica, Serbia  
21-26 JEM-kilpailut   Bukarest, Romania  
17-19 Pytlasinski -turnaus   Spala, Puola  
11 XXI Veikko Rantanen turnaus - Suomi Cup - Veteraanien MM-katsastukset   Heinolan Isku  
11 Finlandia Freestyle Cup   Järvenpään Voimailijat  
         
Toukokuu
       
28 TUL:n poikien ja tyttöjen mestaruuskilpailut   Porvoon Weikot  
27-29 PM-kilpailut   Tallinna, Viro  
20-21 SM-kilpailut, kr   Viipurin Voimailijat  
13-15 Grand Prix of Germany FW (UWW)   Dortmund, Saksa  
13-15 Koululiikuntaliiton (KLL) mestaruuskilpailut, kr   Kuortane  
13-14 Josef Svoboda Memorial   Bratislava, Slovakia  
13 Sell Games   Tampere  
7 UV-Putki painit   Kirkkonummen Urheilijat  
7 Kultavieska Cup   Vieskan Voima  
         
Huhtikuu
       
30 Ikäkausikilpailut - Uolevi Setälän muistopainit   Koovee  
24 Kälviän Tarmon kansalliset junioripainit   Kälviän Tarmo  
23 Junioreiden SM-kilpailut, kr   Peräseinäjoen Toive  
20-22 1. maailman olympiakarsintaturnaus   Ulan Bator, Mongolia  
16 Ikäkausipainit   Auranmaan Painiseura  
16 Manno Laakson muistopainit   Karkkilan Urheilijat  
16 Kajaanin Juntan kl junioripainit   Kajaanin Juntta  
15-17.4. Euroopan olympiakarsintaturnaus   Zrenjanin, Serbia  
8-9 Kadettien SM-kilpailut, kr / seurapisteet   Harjun Woima Jyväskylä ja Vaajakosken Kuohu  
2 Eero Tapio-turnaus   Haukiputaan Heitto  
1-3
Tallinn Open / Tallinn Open B   Talllinna, Viro  
         
Maaliskuu
       
29-3.4. U23 EM-kilpailut   Ruse, Bulgaria  
26 TUL:n mestaruuskilpailut, kr jun+sen sekä kv. Pääsiäispainit   Turun Toverit  
19 Keski-Suomen OP-painit - palkintojärjestys Suomi Cup - nuoret   Vaajakosken Kuohu  
19 Ikäkausikilpailut   Vantaan Sampo  
12 Ikäkausikilpailut   Tampereen Voimailijat  
12 Ikäkausipainit   Hyvinkään Painiklubi  
12 Av. E-P:n piirinmestaruuskilpailut   Alavuden Urheilijat  
8-12 Euroopan mestaruuskilpailut   Riika, Latvia  
         
Helmikuu
       
27 Myhi-turnaus   Ilmajoen Kisailijat  
20-21 Klippan Lady Open (UWW), naiset   Klippan, Ruotsi  
20 Thor Masters (UWW), kr   Nykobing Falster, Tanska  
20 Finlandia Freestyle Cup   Helsingin Paini-Miehet  
20 Taisto Kangasniemen XVIII muistopainit   Tampereen Painiseura  
13 Mannin matsit ja Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut   Peräseinäjoen Toive  
13 OP-painit   Popinniemen Isku  
6 Vapaapainin SM-kilpailut   Janakkalan Paini-Ilves  
6 Rampan muistopainit   Kemin Into  
         
Tammikuu
       
30-31 Paris Tournament 2016 (UWW)   Pariisi, Ranska  
30 Olavi Niemen muistopainit   Porin Paini-Miehet  
30 Kv junioripainit ja av Uudenmaan aluemestaruuskilpailut   Ylä-Tikkurilan Kipinä  
23 OP:n ikäkausikilpailut   Oulun Pyrintö  
22-23 Junioreiden, virolaisille avoimet vapaapainin SM-kilpailut / seurapisteet   Porvoon Weikot  
16 Ikäkausipainit   Laihian Luja  
16 Lounais-Suomen ja Hämeen aluemestaruuskilpailut, kr     Turun Voimamiehet  
16 Itä-Suomen aluemestaruuskilpailut, kr     Lahden Ahkera  
9 95. Valopainit   Mäntän Valo  
8-9 Herman Kare (UWW)   Kouvolan Painijat  
6 Loppiaispainit                                        Vähänkyrön Viesti  
6 Loppiaispainit   Järvenpään Voimailijat               
2 Gruvcupen   Jällivaara, Ruotsi